Winners

HOUSING AREAS

Best Kept Sheltered Housing Area:
Rathian Fold, Radius Housing, Coleraine

Best Kept Small Housing Area:
Darkfort Drive, Portballintrae,
Co L’Derry (NIHE)

Best Kept Medium Housing Area:
Dungormley, Newtownhamilton,
Co Tyrone  (NIHE)

Best Kept Large Housing Area:
Merville Garden Village, Newtownabbey

Ellen McGowan Award:
Clarawood Estate, Belfast (NIHE)

CITIES, TOWNS
& VILLAGES

Best Kept Small Village

Winner:
Castlecaulfield

Runner Up:
Ballynure

Best Kept Large Village

Winner:
Ahoghill

Runner Up:
Broughshane

Best Kept Small Town

Winner:
Donaghadee

Runner Up:
Moira

Best Kept Medium Town

Winner:
Enniskillen

Runner Up:
Holywood

Best Kept Large Town

Winner:
Lisburn

Runner Up:
Bangor

Best Kept City

Winner:
Belfast

Other prizes

Most Improved Town or Village:
Eglinton

The Welcome Award:
Moneyreagh

The President’s Trophy:
Suzanne Winters, Tidy Randalstown

George Best Belfast City Airport Community Achiever:
Marie McKee, Ardoyne Community Association

2019 HEALTHCARE WINNERS

Northern Trust Area

Residential Winner:
Trinity House, Garvagh,  

Runner Up:
Gilaroo Lodge Nursing Home, Larne

Daycare Winner:
Millbrook Resouce Centre, Ballymena

Runner Up:
George Sloan Centre, Ballymena

Healthcare Winner: 
Moneymore Medical Centre

Southern Trust Area

Residential Winner:
Sanville PNH, Coalisland, 

Runner Up: Aughnacloy PNH, Lurgan

Daycare Winner: 
Crossmaglen SEC, 

Runner Up: 
Millview Resource Centre, Bessbrook

Healthcare Winner: 
Tynan Surgery, 

Runner Up: 
Bluestone Unit, Craigavon Area Hospital

South Eastern Trust

Residential Winner: 
River House, Newcastle, 

Runner Up: 
Aaron House, Dundonald

Daycare Winner: 
Ardarragh Resource Centre, Downpatrick

Western Trust

Residential Winner: 
Tilery Nursing Home, Enniskillen  

Runner Up: 
Harold McCauley House, Omagh

Daycare Winner: 
LCDI Daycare, Limavady  

Runner Up: 
The Evergreen Centre, Gransha

Belfast Trust

Residential Winner: 
Faith House Eventide Home, 

Runner Up: 
Nazareth House Care Village

Daycare Winner: 
Molyola Day Centre, 

Runner Up: 
Suffolk Day Centre

Healthcare Winner: 
Graham House (inner Courtyard), Knockbracken Healthcare Park

2019 SCHOOL WINNERS

North Eastern Region

Pre-Primary Winner:
Steeple Nursery School, Antrim

Pre-Primary Runner-Up: 
St. Mary’s Nursery School, Portglenone

Primary Winner:
St. Mary’s Primary School, Draperstown

Primary Runner-Up:
Fairview Primary School, Ballyclare

Post Primary School Winner:
Ballyclare High School

Post-Primary Runner Up:
St. Mary’s Grammar School, Magherafelt

Southern Region

Pre-Primary Winner:
Tandragee Nursery School

Pre-Primary Runner-Up:
Waringstown Nursery School

Primary Winner:
Cortamlet Primary School

Primary Runner-Up:
Orchard County Primary School, Annaghmore

Post-Primary Winner:
Sperrinview Special School, Dungannon

Post Primary Runner-Up:
Lisanally Special School, Armagh

South Eastern Region

Pre-Primary Winner:
Knockbreda Nursery School

Pre-Primary Runner-Up:
Barbour Nursery School, Lisburn

Primary Winner:
Clandeboye Primary School, Bangor

Primary Runner-Up:
St. Ita’s Primary School, Belfast

Post-Primary Winner:
Parkview Special School, Lisburn

Post Primary Runner-Up:
Beechlawn School, Hillsborough

Western Region

Pre-Primary Winner:
Lisnagelvin Nursery School, Londonderry

Pre-Primary Runner Up:
Carnhill Nursery School, Londonderry

Primary Winner:
Gortin Primary School

Primary Runner-Up:
St. Colmcille’s Primary School, Claudy

Post Primary Winner:
St. Kevin’s College, Lisnaskea

Post Primary Runner Up:
Thornhill College, Derry

Belfast Region

Pre-Primary Winner:
St. Teresa’s Nursery School

Pre Primary Runner Up:
Matt Talbot Nursery School

Primary Winner:
Curie Primary School

Primary Runner-Up:
Harberton Special School

Post-Primary Winner:
Grosvenor Grammar School

Post-Primary Runner-Up:
Victoria College, Belfast

Overall Winner (Best of the Best):

Knockbreda Nursery School, Belfast

Best Kept Pupil Achiever Award:

Dylan Young (St. Kevin’s College, Lisnaskea)